Retuš

07.07.2023
Věty typu "Neboj se, to ti vyretušuje." nebo "To mi pak ale umažete ve photoshopu, že jo?" slyšel snad každý fotograf alespoň jednou. Spíš bychom dodali alespoň jednou během každého focení. Ale jak je to s photoshopem doopravdy? Co dokáže udělat a co ne? Pojďme se na to společně podívat.

Úplně na začátku se musíme ovšem pozastavit nad tím, jak vypadá fotografie v samotném fotoaparátu. Aby se právě s fotografií mohlo pracovat bez limitů při retuši, fotí se do tzv. formátu RAW. Výsledné fotografie, co Vám posíláme k výběru, se Vám proto mohou zdát bezbarvé až našedlé. A to je právě ta nejlepší výchozí poloha pro samotnou úpravu.

Nejdříve přichází na řadu program Ligthroom, ve kterém se zvolí styl fotografie pomocí filtru. Poupraví se jas, kontrast apod a poté přichází na řadu výše zmiňovaný photoshop. Nebudeme lhát, photoshop opravdu umí dělat zázraky. Zkušený grafik dokáže z vyobrazené osoby udělat úplně jiného člověka. Ale otázkou je: Je to Vaše přání? Proto my ve photoshopu upravujeme vždy ty detaily, které jsou nelichotivé, které Vás na první pohled zaujmou, jako jsou nedokonalosti pleti, rozlítané vlasy, dále například faldíky na paži, které někdy vzniknou při obejmutí atd.

Nemusíte se proto bát. Na každé fotografii nám záleží a pracujeme s ní tak, abyste na fotografii byli reální a Vy po jejím zhlédnutí spokojení.


Fotografie před a po úpravě pro ukázku