Co by nemělo chybět na Vaší Cool svatbě? 

11.07.2023

Rozhovor s naším svatebním fotografem Robinem Puškášem. 

Ještě než se Vás zeptáme, co by nemělo chybět na cool svatbě, bychom Vás rádi chtěli našim nevěstám představit. Kdo je Robin Puškáš? Jak dlouho se věnujete focení svateb?

Kdo jsem? Jsem táta, partner, syn, kamarád… je toho vlastně dost. Ale z profesionálního hlediska jsem především fotograf. Focení mě fascinovalo už při studiu na střední škole a po jejím ukončení jsem se rozhodl, že se tomu chci věnovat naplno. K první svatbě jsem se dostal v roce 2013 a tam to všechno začalo. Od té doby jsem nafotil přes 350 svateb a stále se snažím učit nové věci, jít s dobou, vylepšovat své portfolio, inspiruji se převážně zahraničními fotografy, kteří jsou špičkou v tomto oboru.

Když zmiňujete portfolio… nyní jsou velice módní svatební editorialy. Jak budoucí nevěsta pozná ve Vašem portfoliu, která fotografie je ze svatby a která z editorialu?

(smích) No víte já do nedávna ani nevěděl, co to editorial je. Samozřejmě mě to láká! Protože tak mohou vzniknout krásné a neotřelé záběry, na které třeba někdy během samotné svatby není prostor. Zatím jsem se k němu ale nedostal, protože na to nebyl čas a hlavně jsem to nikdy nepotřeboval. Získával jsem zakázky i tak, ze svého portfolia, kde dosud není ani jedna fotografie z editorialu. Vše jsou to reálné svatby a klientky. Všechny fotografie vznikly během svatebního dne.

Tak mohou tedy nevěsty očekávat, že takové fotografie dostanou?

Samozřejmě je každá svatba jiná. Každé místo má jiné kouzlo a nabízí různé scenérie. Nevěsty se hlavně v portfoliu inspirují pozami a postprodukcí. To jsou věci, které se mohou zkopírovat. Ale jsou pak věci, které neovlivníte. Hlavně světlo, západ slunce, počasí samotné nebo i výraz novomanželů. Vždy mi jde o to, aby byla při focení přátelská a uvolněná atmosféra a focení se tak vždy vydaří.

Teď už tedy k samotné otázce: Co nesmí na cool svatbě podle Vás chybět?

Za mě to je především dobrá organizace. Vždy by tam měl být někdo, kdo ví, co se bude dít a ostatním svatebčanům to řekne a pošle je na správné místo. Určitě nesmí chybět seznam na focení skupinek. To je vždy největší problém. Pak už jsou to takové detaily. Pro mě jako pro fotografa je zajímavá hezká výzdoba, světýlka, svíčky, květiny, velký krásný dort… to vše na fotografiích vypadá dobře. Dál bych nevěstám doporučil dobrého DJe, který dokáže rozproudit zábavu nebo živou kapelu. To pak máte vidět rozdíl. Hlavní ale je, aby si to všichni užili.

Můžete nám popsat, jak vypadá svatební den z pohledu fotografa?

Aby mohl svatební den proběhnout bez zádrhelů a zbytečných dotazů, začíná můj svatební den už na předsvatební schůzce. Tam si s párem vždy ujasníme harmonogram, jejich představu o fotografiích, jestli chtějí využít různé rekvizity apod. Samotný den vypadá tedy takto: focení příprav nevěsty a ženicha, kde zachycuji detaily jako je česání, líčení, šaty a doplňky. Vznikají krásné záběry jako jsou siluety v okně se šaty, přípitek s družičkami atd. Následuje obřad, skupinové focení, kreativní focení v odpoledním slunci a v západovém, které je pro mě stěžejní, kvůli nejzajímavějšímu světlu. Pak už se zachycuje atmosféra a zábava svatebčanů a všechny důležité momenty, svatební zvyky a tradice až do večerního veselí.

Jaké rekvizity máte na mysli?

Nejoblíbenější jsou momentálně dýmovnice, prskavky, malování světlem a krásné záběry vznikají s dronem, který nabízí jinou a neotřelou perspektivu záběru.

Můžete ještě krátce představit Vaše svatební balíčky?

Určitě. Vše najdete na mém webu www.robinpuskas.cz. Ale ve zkratce… nabízím 3 balíčky Basic, Exclusive a Diamond. Basic se hodí na svatby ve všední dny, protože je jen na pár hodin. Balíček Exclusive, to je ten klasický svatební balíček, kde jsem od příprav až po večerní focení s prskavkami. A poslední, který je nyní nejvíce poptávaný, je balíček Diamond. Tam novomanželé získají fotografie i svatební video. To už je ovšem práce v týmu a na svatbu vždy jedeme ve dvou.

Děkujeme moc za rozhovor a přejeme úspěšnou svatební sezonu a plno dalších spokojených nevěst.